Kadınların en değer verdikleri bölgelerinden biri olan göğüsleri, zamanla çeşitli nedenlerle bozulabilir. Yaşlanma, emzirme ve kilo değişimleri gibi sebepler göğüslerin küçülmesine ve içlerinin boşalmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda küçülen meme hacmini ve boşalan üst memenin eski formunu geri kazanması için estetik müdahaleye ihtiyaç duyulur. Göğüs dikleştirme operasyonlarında, deforme olan meme yapısının eski haline getirilerek hastanın fiziksel ve psikolojik olarak rahatlaması sağlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde hasta birçok testten geçirilerek detaylı bir şekilde muayene edilir. Meme sarkıklığının derecesi, meme başının aşağı kayma miktarı, meme hacmi, vücut yapısı, kilo, boy ve göğüs kafesi genişliği gibi pek çok özellik analiz edilerek hastaya ait tüm bilgiler değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda uygulanacak tekniğe ve istenen meme boyutuna karar verilir.

Hastanın istediği ölçünün beden yapısına uygun olup olmadığını daha iyi anlaması için sadece Estenik’te uygulanan 3D Crisalix yöntemi ile hasta, ameliyat öncesinde, kendi bedenini 3 boyutlu olacak şekilde her açıdan gözlemleyebilir. Olası herhangi bir sorunu doktoru ile paylaşan hastaya, kendi beden ölçülerine en uygun boyut ayarlanarak, ameliyat şekli konuşulur. Meme normalden büyükse, dikleştirme ameliyatına ek olarak meme küçültme operasyonu da aynı anda yapılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Ameliyatlar, tamamen hastane ortamında, Doç. Dr. Zühtü Demir tarafından, lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında hastanın göğsünden alınacak kesiler neticesinde izler oluşabilir. Bu izler memenin sarkıklık derecesine göre değişebilir. Sarkıklığın az olduğu durumlarda meme ucundaki kahverengi kısımda yuvarlak biçiminde bir iz oluşur. Sarkıklık çoksa ters T şeklinde bir iz oluşabilir. Bu izler 3 ay gibi bir sürede tamamen yok olur.

Ameliyat sonrası hasta, bir hafta içinde evine gider ve günlük hayatına devam eder. Dikişleri alınmaz çünkü dikişler kendiliğinden düşen estetik dikişlerdir. Ameliyat olduktan 4 gün sonra banyo yapmış bir şekilde kliniğe gelen hastaya pansuman yapılır. Burada evinde uygulaması gereken masajlar gösterilir ve bir ay süreyle sporcu sutyeni takması önerilerek evine yollanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir